Góry Świętokrzyskie – najciekawsze miejsca i atrakcje

Góry Świętokrzyskie są niewysokim i niezwykle wiekowym łańcuchem górskim, który umiejscowiony jest w Wyżynie Kieleckiej, w jej środkowej części. Góry świętokrzyskie są stosunkowo łagodne pod względem ukształtowania terenu, toteż wędrówka po nich nie należy do najbardziej wymagających. Choć nie zachwycają pod względem wielkości i wysokości, to pełne są wspaniałych, urokliwych miejsc i licznych legend, o których słuchać można godzinami. Jeżeli zamierzasz wybrać się w góry Świętokrzyskie, podpowiemy, jakie miejsca koniecznie umieścić na swojej liście do zwiedzenia!

Świętokrzyski Park Narodowy.

Wizytując w górach świętokrzyskich, nie sposób nie wstąpić do mieszczącego się tam parku narodowego, który zajmuje powierzchnię ponad 76 kilometrów kwadratowych. W parku tym podziwiać możemy wyjątkowo urokliwe i nigdzie indziej niespotykane formacje skalne, rzadkie rośliny czy ponad 90 różnych gatunków ptaków.

Zamek w Chęcinach.

Zamek Królewski w Chęcinach to niezwykle monumentalna i wyjątkowa budowla, której początki istnienia sięgają XIV wieku. To właśnie tutaj, pierwszy król Polski po zjednoczeniu dzielnicowym, Władysław Łokietek, ustanowił swego syna, Kazimierza Wielkiego, władcą regionu Wielkopolskiego. Obecnie zamek otwarty jest dla zwiedzających, a obok niego przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków w górach Świętokrzyskich.

Jaskinia Raj.

Jaskinia Raj to obowiązkowy przystanek każdego turysty w górach Świętokrzyskich. Ta wapienna jaskinia znajduje się w miejscowości Chęciny. Odkryta została stosunkowo niedawno, bowiem miało to miejsce dopiero w 1963 roku.