Wakacje pod gołym niebem – jak się ochronić przed kleszczami?

Wakacje spędzane pod namiotem na łonie natury cieszą się coraz to większą popularnością. Nie tylko pozwala nam to zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, lecz także zapewnia nieograniczoną wręcz wolność i komfort podróży w dowolne miejsce, jakie tylko przyjdzie nam na myśl. Niewątpliwie kuszącym aspektem jest przede wszystkim możliwość obcowania z dziką przyrodą. Jak to jednak z noclegiem w namiocie pod gołym niebem bywa – do jego wnętrza niejednokrotnie próbują dostać się różnego rodzaju owady. Na pierwszy miejscu postawić możemy komary, lecz to nie one niosą ze sobą największe niebezpieczeństwo. Na co więc powinniśmy w szczególności uważać? Oczywiście, że na kleszcze.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Przede wszystkim dlatego, że są nosicielami niezwykle poważnych i niebezpiecznych chorób, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Możemy tutaj wspomnieć o boreliozie, kleszczowym zapaleniu mózgu – te niewielkie pajęczaki, choć niepozorne, stwarzają dla nas i naszych zwierząt spore zagrożenie.

Jak się ochronić przed kleszczami?

Powinniśmy wybierać miejsca na nocleg, które nie są porośnięte wysoką trawą, jak i nie znajdują się w bezpośrednim otoczeniu lasu. Nie zapewni nam to jednak całkowitego bezpieczeństwa – co więc należy zrobić? Oczywiście stosować specjalistyczne preparaty odstraszające kleszcze. Warto także nosić jasne ubrania z długimi rękawami, które – dodatkowo – możemy schować na przykład do butów. Zanim ułożymy się do snu w namiocie – dokładnie przejrzyjmy zarówno jego powierzchnię, jak i nasze ciało. Jeżeli jesteśmy entuzjastami częstego nocowania na łonie natury – warto przemyśleć decyzję o szczepieniu przeciwko boreliozie i kleszczowemu zapaleniu mózgu.