Trekking – czym jest? Podstawowe informacje i porady!

Jeżeli o górach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o trekkingu. Ten rodzaj górskiej wędrówki cieszy się sporą popularnością, chociaż warto nadmienić, że nie jest to aktywność fizyczna, która przypadnie do gustu każdemu. Dlaczego? Z założenia trekking jest wędrówką, która prowadzona jest w stosunkowo trudnych warunkach klimatycznych i terenowych, jednak w ostatnim czasie równie popularne są lżejsze odmiany trekkingu. Bez cienia wątpliwości – trekking to aktywność, którą pokochają wszyscy entuzjaści przebywania na łonie dzikiej natury. Kilometrowe szlaki, piękne krajobrazy – a niejednokrotnie elementy survivalu. Wszystko to sprawia, że trekking staje się niezwykle wyjątkową dyscypliną.

O trekkingu słów kilka.

Form trekkingu jest doprawdy wiele – wszystkie jednak sprowadzają się do tego samego. A więc do wielogodzinnych i kilometrowych wędrówek, najczęściej po górach, przynajmniej z założenia. Trekking może przywodzić na myśl koczowniczy tryb życia, jaki przed tysiącleciami prowadzili nasi przodkowie. W istocie, obydwa pojęcia mają ze sobą wiele wspólnego. Obecnie jednak sprzyja nam postęp technologiczny, toteż planując – nierzadko – wielodniową wędrówką nie musimy martwić się zdobywaniem pożywienia, czy przygotowania miejsca do spania. Wszystko, czego potrzebujemy, to oczywiście namiot i zapas żywności. To oczywiście absolutna podstawa, ponieważ wyposażenie prawdziwego wędrowca jest o wiele obszerniejsze – o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto uprawiać trekking?

W zdrowym ciele zdrowy duch – jest to chyba najważniejszy argument. Co prawda – do wyboru mamy bardziej przystępne formy aktywności, a więc pobliską siłownię, basen czy hale sportową. Dlaczego więc trekking? Jest to aktywność, która w ogromnym stopniu pozwala nam zbliżyć się z dziką przyrodą. A jak już niejednokrotnie udowodniono – przebywanie na łonie natury niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Wszechobecna cisza, czyste powietrze, piękne krajobrazy – wszystko to wpływa pozytywnie na nasz organizm, a nawet zdrowie. Ponadto, co równie istotne, trekking to doskonała okazja do tego, by poznawać nowe miejsca – i to stosunkowo niskim kosztem.

Jak zacząć uprawiać trekking?

Zdecydowanie postawmy na metodę małych kroczków, bowiem jak głosi znane przysłowie – nie od razu Kraków zbudowano. Jeżeli czytasz ten artykuł, to najpewniej w przeszłości nie miałeś żadnego doświadczenia z tego rodzaju aktywnością fizyczną, lub też jesteś niedzielnym entuzjastom krótkich wędrówek. Jak więc przygotować się do uprawiania trekkingu? Przede wszystkim – jak wspomnieliśmy, nie narzucajmy sobie wyzwań niemożliwych do spełnienia. Choć wydawać nam się może, że jesteśmy w świetnej kondycji fizycznej – kilkugodzinna wędrówka po górskich szlakach szybko sprowadzi nas na ziemię. Z początku wybierajmy więc mniej wymagające trasy, to samo tyczy się również pogody – zdecydowanie unikajmy wędrówek podczas deszczowych i śnieżnych dni, kiedy to szlaki stają się śliskie i trudne do przejścia.

Wyposażenie.

Jeżeli chcemy do kwestii trekkingu podejść w sposób profesjonalny, nie obędzie się bez zakupu odpowiedniego wyposażenia. Absolutną podstawą jest przede wszystkim obuwie – w tym przypadku należy postawić na wysokiej jakości buty górskie, które też możemy znaleźć pod nazwą „trekkingowych”. Najpewniej zdajesz sobie sprawę z faktu, że pogoda w górach bywa doprawdy kapryśna – kolejną, obowiązkową pozycją na Twojej liście zakupów powinna być więc kurtka przeciwdeszczowa. Nie obędzie się także bez koszulki termoaktywnej, które będą regulować temperaturę naszego ciała i odprowadzać nagromadzoną wilgoć, a więc pot. Absolutnym obowiązkiem jest także plecak – zdecydowanie polecamy zakup turystycznego, jednak tak naprawdę sprawdzi się dowolny, bowiem tu o jego zawartość chodzi. Co więc powinno znaleźć się w plecaku? Telefon, dodatkowe źródło zasilania w postaci powerbanku, prowiant, woda. Wszystko tak naprawdę zależy od „intensywności” planowanego trekkingu. Jeżeli ma to być wielodniowa wędrówka, to oczywiście nie obędzie się bez namiotu, krzesiwa. W przypadku, gdy planujemy zostać w górach nieco dłużej – koniecznie sprawdźmy, w jakich miejscach możemy biwakować i rozpalać ogniska. Tego rodzaju informacje znajdziemy na niemal każdej stronie nadleśnictwa. Pamiętajmy również, by zawsze informować osoby postronne o planowanym przebiegu naszej trasy.