Wybierasz się zagranicę? Pamiętaj, czego nie możesz przewieźć przez granicę!

Pamiątki są nieodłącznym elementem każdego wyjazdu zagranicę – niektóre na tyle wyjątkowe, że potrafią wręcz zawrócić w głowie. Dosłownie, bowiem niektórzy turyści zdają się zapominać, ze niektórych przedmiotów zwyczajnie nie można przywieźć na teren naszego kraju. W szczególności mowa tu o egzotycznych wakacjach, a i unikalnych pamiątkach, jakie mogliśmy kupić na miejscu.

Wyroby ze skóry zwierzęcej.

Realia i standardy w niektórych krajach bywają zgoła odmienne od tych, jakie panują czy to w Polsce, czy w Unii Europejskiej. Wybierając się w podróż do egzotycznego kraju, możemy skusić się na tamtejsze pamiątki, których przywóz nie do końca jest legalny – mowa tu przede wszystkim o wszelkich wyrobach ze skóry zwierzęcej, takich jak wąż czy krokodyl.

Antyki.

Prawo Unii Europejskiej jasno określa, że przewóz przez granicę przedmiotów o charakterze zabytkowym, takich jak monety i inne antyki jest zwyczajnie zabroniony. Co jednak dokładnie kryje się za definicją zabytku? W przypadku krajów Unii Europejskiej mowa tutaj o przedmiotach starszych niż 100 lat oryginalnych rycinach, starszych niż 50 lat rysunkach.

Rośliny.

Także i przewóz niektórych roślin jest zabroniony – mowa tutaj przede wszystkim o gatunkach zagrożonych, a więc koralowcach czy tropikalnym drewnie. Najlepiej jest zrezygnować z pomysłu przywiezienia roślin na teren Unii Europejskiej, jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemności po powrocie. Nie oznacza to jednak, że przywóz roślin jest całkowicie zakazany – do Polski możemy zabrać ze sobą, między innymi, do 50 ciętych roślin ozdobnych czy do 5 kilogramów owoców lub warzyw.