W podhalańską podróż – poznaj ciekawostki o Podhalu i Bukowinie Tatrzańskiej

Tatry i Podhale to bardzo popularny kierunek podróży. Turyści często decydują się na odpoczynek w najwyższych górach w Polsce.

Podhale cieszy się duża ilością gości, głównie dlatego, że jest to teren bardzo ciekawy turystycznie. Jako cel podróży na Podhale turyści często wybierają gminę Bukowina Tatrzańska i jej okolice. Do wyjazdu na Podhale nikogo nie trzeba dwa razy namawiać. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany poznaj ciekawostki związane z Podhalem i Bukowiną Tatrzańską.

Ciekawostki o Podhalu i gminie Bukowina Tatrzańskiej

  1. Teren Podhala kojarzony jest z bardzo charakterystyczną gwarą. Warto wiedzieć, że gwarze podhalańskiej znajduje się wiele zapożyczeń z języka węgierskiego, niemieckiego, a także słowackiego i rumuńskiego.
  2. Pierwszym przewodnikiem po Podhalu i Tatrach był Klemens Bachleda. Brał udział w licznych wyprawach tatrzańskich z turystami. Pomagał w trakcie wypraw ratowniczych Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, zmarł tragicznie podczas jednej z nich.
  3. W granicach gminy Bukowina Tatrzańska leży aż 8 jezior, których łączna głębokość przekracza 300 metrów.
  4. Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska położone są aż dwa bardzo nowoczesne parki wodne: Termy Bania i Termy Bukowina. W doskonały sposób wykorzystują naturalne bogactwo wód termalnych położonych na tym terenie.
  5. Turyści odwiedzający Bukowinę Tatrzańską mają bardzo duże szanse na spotkanie z niedźwiedziem. A wszystko dlatego, że według szacunków na terenie gminy żyje 5-6 niedźwiedzi.
  6. Podhale i górskie widoki stanowiły ogromną inspiracje dla wielu artystów. Na terenie Podhala działali m.in. malarz Witkacy, poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a także twórca Koziołka Matołka – Kornel Makuszyński.
  7. W granicach gminy Bukowina jest aż 600 różnych tras wspinaczkowych. To prawdziwy raj dla miłośników spinaczki.