Beskidzkie letniska – Zawoja

Jest jedną z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidach, a tym, którzy postanowią spędzić wczasy na jej terenie, nuda z pewnością nie zagrozi. Zawoja to świetny punkt wypadowy w góry oraz cenne zabytki, dzięki którym każdy z nas będzie mógł tu w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tej miejscowości?

Zawoja to przede wszystkim znane, beskidzkie letnisko, na terenie którego tanie noclegi można znaleźć bez względu na porę roku. Ta długa wieś może się pochwalić licznymi przysiółkami oraz gęstą siecią szlaków turystycznych, prowadzących m. in. w Masyw Babiej Góry oraz w Pasmo Polic w Beskidzie Żywieckim, a także w rejon Jałowca, należącego już do Beskidu Makowskiego. To również miejscowość, na terenie której nie brak zabytków i muzealnych ekspozycji, pozwalających nam lepiej poznać i zrozumieć góralską tradycję. Co warto tutaj zobaczyć?

Z pewnością warto wybrać się na spacer po historycznym centrum miasta. Tu najcenniejszym zabytkiem jest drewniany kościół św. Klemensa, zbudowany w latach 80. XIX wieku. Jego wieża zajmuje ważne miejsce w lokalnym krajobrazie, a ciekawe wnętrze robi spore wrażenie na wszystkich miłośnikach sztuki sakralnej. Zawoja może się też pochwalić tak ciekawym zabytkiem, jakim jest drewniany „Dworzec Babiogórski”- obiekt pochodzący z początków XX wieku, w którym dawniej mieściły się pokoje gościnne dla letników zamierzających spędzić wczasy w tej części Beskidów. Zawoja to również liczne kapliczki, z którymi można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Tą najciekawsza może się jednak pochwalić przysiółek Policzne. To kapliczka zbójnicka, z którą wiąże się legenda o nawróconym przywódcy bandy, która dawniej miała grasować w rejonie Babiej Góry. Zawoja Markowe znana jest z kolei z ciekawej wystawy przyrodniczej, dzięki której można zdobyć wiele cennych informacji na temat zaczynającego się w tej części wsi Babiogórskiego Parku Narodowego. W pobliżu siedziby Dyrekcji BPN czeka też nie lada atrakcja dla tych turystów, którzy cenią sobie perełki architektury ludowej. To niewielki skansen, na terenie którego zgromadzono trzy budynki mieszkalne. W ich wnętrzach można dziś podziwiać kolekcje dawnych sprzętów codziennego użytku oraz eksponaty, które związane są z rozwojem turystyki w rejonie Zawoi i Babiej Góry.