Zobaczmy magię zimy w Kotlinie Kłodzkiej

Jest to wyjątkowo piękna kraina, która znajduje się w środkowej części Sudetów, w województwie dolnośląskim. Dookoła kotliny rozciągają się liczne pasma górskie: Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie oraz Góry Bardzkie. Wzdłuż Kotliny Kłodzkiej malowniczo wije się Nysa Kłodzka – jeden z dopływów Odry, którego źródło leży w Masywie Śnieżnika. A wszystkie drogi prowadzą do serca kotliny, czyli 1000-letniego Kłodzka.

Należy wiedzieć, że Ziemia Kłodzka historycznie była miejscem częstych walk wojsk polskich, czeskich, pruskich, austriackich i niemieckich. Stąd liczne zamki obronne na tym terenie. Największą i najciekawszą jest twierdza Kłodzko. To ogromna fortyfikacja położna na Górze Fortecznej w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha. Powstała na przełomie XVII i XVIII wieku na miejscu rozebranej w 1622 roku warowni. Z jej wyższych partii możemy podziwiać panoramę i okolicznych gór, wewnątrz obejrzeć dobrze zachowane elementy kultury militarnej, zaś w podziemnych labiryntach poczuć grozę.

Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica, Świeradów to wspaniałe, znane od stuleci tutejsze uzdrowiska z bijącymi źródłami wód mineralnych, które przywracają zdrowie i siły. Przed laty bywali w nich ówcześni celebryci tacy, jak Królowa Marysieńka i młody Chopin. Najstarszym uzdrowiskiem ziemi kłodzkiej jest Lądek Zdrój. To tu powstał w 1498 roku jeden z najstarszych w Europie Zakładów Przyrodoleczniczych „Jerzy”. Kolejną perełką miasta jest wyglądający jak neobarokowy pałac 330-letni Zdrój „Wojciech”, który zachwyca marmurowym basenem z wodą termalną. Znów miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować na nartach na świetnie przygotowanych stokach między innymi w Zieleńcu, Czarnej Górze, Świeradowie, Lądku, Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Z kolei Polana Jakuszycka zaprasza amatorów biegówek. Na tych, którzy wybiorą się na spacer czekają czarujące ośnieżone lasy, krystaliczne czyste zimowe powietrze, śnieg skrzypiący pod stopami i, jak okiem sięgnąć, zapierające dech górskie krajobrazy.

Oto inne atrakcje tego regionu:

1). Zamek na Skale w Trzebieszowicach – położony na skalistym zakolu rzeki Białej Lądeckiej. Ten piękny renesansowy zamek wybudowany został w XVI wieku na ruinach warowni. Możemy go zwiedzić albo w nim zamieszkać, ponieważ został odrestaurowany i jest tu hotel spa.

2). W Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna znajduje się barokowa Kaplica Czaszek z 1776 roku. Jej ściany i sufit wyłożono 3 tysiące czaszek zmarłych na cholerę i zabitych w czasie wojen śląskich.

3). Kopalnia Złota w Złotym Stoku – poznamy tu tajemnice ukryte głęboko pod ziemią, (między innymi 500-metrowy odcinek Sztolni Gertruda, z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie), zwiedzimy chodnik śmierci i pojedziemy kolejką.

4). Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – to największa atrakcja historyczno-techniczna na Ziemi Kłodzkiej. Papier zaczęto tu czerpać w XVI stuleciu, a stojący do dziś budynek pochodzi z 1605 roku. Zwiedzanie jest interaktywne, czyli wszystkiego możemy dotknąć, a nawet samodzielnie zrobić papier.

5). Sanktuarium w Wambierzycach zwane Dolnośląską Jerozolimą – czyli bazylika, kalwaria z 74 kaplicami i ruchomą szopką to prawdziwa perła wśród zabytków kotliny.

6). Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój – warto tu zajrzeć do klimatycznej Pijalni Wód. Powstała na początku XX wieku, kiedy odkryto tutaj złoża wód mineralnych. Obecnie znajduje się w niej także galeria z obrazami oraz restauracja.

One thought on “Zobaczmy magię zimy w Kotlinie Kłodzkiej

Dodaj komentarz