Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać?

W Polsce znajduje się wiele pięknych pasm górskich, takich jak Sudety, Karpaty, Beskidy, Tatry czy Bieszczady. Jeśli kochasz piesze wędrówki, to z pewnością znajdziesz tu swój raj! Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym Twoja wycieczka będzie nie tylko udana, lecz – co najważniejsze – bezpieczna.

Ubiór i zastrzyk energii.

Przede wszystkim upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażony. Dobre buty turystyczne, ciepła kurtka i płaszcz przeciwdeszczowy są niezbędne – nawet jeżeli pogoda dopisuje, nie oznacza to, że nagle nie zaskoczy Cię niespodziewany deszcz czy nawet śnieg. Pogoda w górach bywa niezwykle zmienna. Pamiętaj też o zapakowaniu przekąsek i wody – będziesz potrzebować energii na te wszystkie wędrówki po szlakach.

Pozostaw po sobie porządek.

Choć Polskie góry cieszą się ogromną popularnością, to musimy mieć na uwadze fakt, że o ile my uważamy je za miejsce dla wypoczynku, tak góry są również domem dla licznych mieszkańców. Nie śmieć i trzymaj się wyznaczonych szlaków – w ten sposób unikniesz zniszczenia delikatnego górskiego ekosystemu.

Nie stawiaj sobie niemożliwych do spełnienia celów.

Upewnij się, że jesteś wystarczająco sprawny fizycznie, aby wybrać się na wędrówkę. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do długich wędrówek, zacznij od krótszych tras i stopniowo zwiększaj dystans.

Bezpieczeństwo to podstawa.

Wspomnieliśmy, że warunki pogodowe w górach bywają niezwykle zmienne – nie tylko jednak dodatkowa kurtka jest niezbędna. Przed podróżą w góry koniecznie zainstaluj na swoim smartfonie aplikację mobilną „Ratunek”, dzięki której pozostaniesz w kontakcie ze służbami ratunkowymi na wypadek nieoczekiwanych i niebezpiecznych zdarzeń.