Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Zakopane to jedna z większych górskich miejscowości na terenie Tatr, która cieszy się sporym zainteresowaniem turystów przez cały rok. W okresie letnim można skusić się na zwiedzanie miejsc wartych uwagi w tym mieście, z kolei zimą – na zjazdy na nartach.

Koziołek Matołek z Pacanowa

Nie każdemu udaje się dotrzeć do Pacanowa, które znajduje się blisko Kielc w województwie świętokrzyskim. Z tego też powodu można wybrać się do Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, które także przedstawia tego zwierzęcego i znanego wielu pokoleniom bohatera. Muzeum znajduje się niedaleko centrum miasta, więc nie ma problemu z tym, by tam dotrzeć. Obiekt położony jest na pierwszym piętrze w dość znanej kamienicy. Z racji tego, że nie jest to miejsce poświęcone typowo Koziołkowi Matołkowi, możemy liczyć na to, że dowiemy się także więcej o jego twórcy, czyli Kornelu Makuszyńskim. Miejsce nie jest szczególnie rozpropagowane na mapie miasta, więc warto informować o nim krewnych i znajomych, którzy wybierają się do Zakopanego. Być może dzięki Waszej pomocy uda im się trafić do urokliwej kamienicy.

Twórca ,,Szatana z siódmej klasy”

Kornel Makuszyński zasłynął także z napisania ,,Szatana z siódmej klasy”, która to powieść została zekranizowana oraz znajdowała się w kanonie lektur szkolnych. Dzięki takiemu zabiegowi i docenieniu autora jeszcze więcej osób mogło dowiedzieć się o jego osobie i dorobku literackim. Tym bardziej warto wybrać się do Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, gdzie znajduje się jego biurko. Nie zabrakło także szaf związanych z pisarzem oraz jego publikacji. Dodatkową ciekawostką jest także zobaczenia obrazków narysowanych przez dzieci, które nawiązują do twórczości tego pisarza. Do zwiedzenia w kamienicy jest kilka sal, w których znajdują się eksponaty związane z tym wybitnym autorem.

Wnętrza z bogatą ekspozycją

Na terenie miasta przed muzeum znajduje się także popiersie Kornela Makuszyńskiego i umieszczonej pod nim pomnikowej figurki Koziołka Matołka. Gdy znajdziemy się w sali wystawowej, można zauważyć ściany bogato wypełnione zdjęciami, obrazami. Jest także stary kaflowy piec, dywan, łóżko. Nie zabrakło również lamp i wystawy nazwanej ,,Dzieci Kornelowi Makuszyńskiemu”. W sali umieszczone zostały także zdjęcia z filmu ,,Szaleństwa Panny Ewy”, czyli jednego z bardziej znanych utworów tego pisarza. W gablocie można obejrzeć jego starodawne dzieła. Są także plakietki szkół, które odwiedziły to miejsce, kilka proporczyków i mnóstwo przypinek. Postać Koziołka Matołka jest na tyle kultowa, że warto odwiedzić się na położenie tego miasta, które położone jest niedaleko Krupówek, dzięki czemu lepiej uda się zlokalizować Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.