Góry Świętokrzyskie i ich skarby

Choć Góry Świętokrzyskie nie wyróżniają się wysokością, wycieczki po ich terenie będą nie lada gratką dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku.  Najniższe góry w Polsce mogą się pochwalić wspaniałą budową geologiczną, licznymi ciekawostkami przyrodniczymi oraz widokami, którym trudno się oprzeć. Na terenie Gór Świętokrzyskich nie brak też ciekawych miejscowości, w których na turystów czekają cenne pamiątki historyczne i ważne zabytki architektury. Co warto zobaczyć w tej części kraju? Jakie atrakcje sprawiają, że Góry Świętokrzyskie mają tak wielu sympatyków?

Zróżnicowany charakter gór

Najstarsze na ziemiach polskich góry to liczne atrakcje o bardzo zróżnicowanym charakterze. Przykładem może Zakopane, ale i Rabka Zdrój i jej krajobraz. Pięknie prezentują się doliny tutejszych rzek, w tym dolina Kamiennej i Nidy. Bardzo ważne miejsce w tutejszym krajobrazie zajmuje również Opatówka – kolejna rzeka, której dolina może się stać wspaniałym celem wycieczki. Góry Świętokrzyskie to również charakterystyczne pasma górskie i tak znane szczyty, jak Łysica ((612 m n.p.m.) oraz Święty Krzyż (595 m. n.p.m.), często nazywany również Łysą Górą. Zarówno na Łysicy, jak i na Łysej Górze, czekają na turystów przyrodnicze atrakcje. To stara puszcza jodłowa oraz gołoborza – rumowiska skalne, z którymi wiąże się wiele legend. Te najcenniejsze skarby zostały objęte szczególną ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego – jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów parku w Polsce. Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Te wzniesienia, które czekają w rejonie Chęcin. Tu jednym z najcenniejszych skarbów jest Jaskinia Raj – jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, która swoją szatą naciekową może oczarować każdego.

Zabytki w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie są też bardzo ciekawym celem wycieczki dla miłośników zabytków. Po tej części kraju można wędrować śladami Stefana Żeromskiego lub Henryka Sienkiewicza, można też skupić się na zabytkach sakralnych, godnie reprezentowanych przez klasztor na Świętym Krzyżu. Warto też zwiedzić Chęciny, znane z królewskiego zamku, pięknej synagogi i malowniczego rynku, warto zajrzeć do Kielc – najważniejszego miasta w województwie świętokrzyskim, na terenie którego na gości czekają liczne muzea i geologiczne atrakcje.