6 miejsc, które warto zobaczyć w Górach Sowich

Kuszą pięknymi widokami oraz tajemnicami, i choć w latach II wojny światowej doszło tu do wielu ludzkich tragedii, one wciąż wzbudzają zachwyt. Góry Sowie to wyjątkowy kierunek wycieczki dla tych, którzy lubią spędzać czas w aktywny sposób, jak i dla tych, którzy interesują się historią. Jakie atrakcje zasługują na wyróżnienie w tej części Sudetów? Oto 6 miejsc, które w trakcie pobytu w tych górach z pewnością warto odwiedzić.

Miejsce 6. Nowa Ruda

Nowa Ruda jest jednym z największych i najważniejszych miast na Ziemi Kłodzkiej, a malownicza sceneria Gór Sowich sprawia, iż turyści na jej teren zaglądają coraz chętniej. Nie brak tu ciekawych zabytków architektury, np. mieszczańskich kamienic, skupionych głównie w rejonie rynku, orz zabytków techniki, które w ciekawy sposób przypominają nam o czasach świetności tego miasta. Na uwagę zasługują zabytkowe domy tkaczy oraz tereny dawnej kopani węgla kamiennego, dziś wykorzystywane jako Muzeum Górnictwa.

Miejsce 5. Wielka Sowa

Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.) jest najwyższym i najchętniej odwiedzanym przez turystów szczytem w Górach Sowich, a widoki, jakie można podziwiać ze stojącej na jej szczycie wieży widokowej na wielu z nas zrobią ogromne wrażenie. Przy odrobinie szczęścia można stąd dostrzec Śnieżkę oraz Masyw Śnieżnika, roztacza się stąd również piękny widok na Góry Wałbrzyskie oraz Góry Kamienne.

Miejsce 4. Srebrna Góra

To piękne miasto kusi cennymi zabytkami oraz idealnymi warunkami do wypoczynku. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki zarówno w Góry Sowie, jak i w pobliskie Góry Bardzkie. Sama Srebrna Góra ma się czym pochwalić, a znajdujące się tu zabytkowe kamieniczki robią wspaniałe wrażenie. Kościół z XVIII wieku, opuszczony kościół ewangelicki oraz dawne koszary – oto przykładowe atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Dumą miasta pozostaje jednak potężna twierdza, będąca jedną z najcenniejszych pamiątek z czasów pruskich w tej części Dolnego Śląska.

Miejsce 3. Walim

Walim przyciąga długą historią orz wojennymi tajemnicami, a tutejsze sztolnie są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Ziemi Kłodzkiej Dla tych, którzy fascynują się historią II wojny światowej, oraz dla tych, którzy chcą urządzać historyczne wycieczki w pięknej scenerii, Walim z pewnością stanie się miejscem szczególnym. Miasto to świetnie sprawdza się jako cel turystycznych wypraw, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się tu szlak prowadzący na szczyt Wielkiej Sowy.

Miejsce 2. Zagórze Śląskie

Zagórze Śląskie może się pochwalić malowniczą okolicą oraz doskonałymi warunkami do wypoczynku. Kusi Jezioro Bystrzyckie, kuszą ciekawe trasy piesze i rowerowe, dzięki którym można urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Zagórze Śląskie jest jednocześnie rajem dla tych turystów, którzy cenią sobie kontakt z pięknymi zabytkami i chcą poszerzać swą wiedzę na temat historii. Dla nich najważniejszym punktem w programie wycieczki po Zagórzu będzie wizyta na zamku Grodno, z którego murów roztaczają się przepiękne widoki na okolicę. Z miejscem tym wiąże się też wiele ciekawych legend i tajemniczych historii, dzięki czemu każdy spacer po zamkowym wzgórzu stanie się dla nas wspaniałą przygodą.

Miejsce 1. Głuszyca

Wizyta w Głuszycy będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika historii i wojennych tajemnic. O przemyśle, który doskonale rozwijał się tu w XIX wieku, przypominają nam wciąż okazałe kamienice oraz pałace, wznoszone tu przed laty przez zamożnych fabrykantów. Malownicza sceneria sprawia, że współczesna Głuszyca świetnie sprawdza się też jako letnisko, bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników aktywnego wypoczynku oraz historii. Dla tych ostatnich najważniejszym punktem w programie wycieczki po Głuszycy będzie Podziemne Miasto „Osówka”, którego powstanie ma ścisły związek z projektem „Riese”. To miejsce, w którym wciąż można spotkać się z tajemnicami z czasów II wojny światowej oraz z pamiątkami po więźniach, którzy pracowali przy budowie podziemnych korytarzy.

Góry Sowie są wyjątkową grupą górską, która – ze względu na wojenną przeszłość – intryguje swym tajemniczym charakterem. Kto wędruje po tej niezwykłej krainie, kto podziwia sielskie krajobrazy, ten może być zaskoczony wiadomościami o tym, jak wiele tragicznych wydarzeń rozegrało się w tej części Dolnego Śląska. Ta grupa górska to jednocześnie wspaniała przyroda i kameralne miejscowości, które dziś świetnie radzą sobie jako letniska. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a czas spędzony na terenie Gór Sowich dla nikogo nie będzie czasem straconym.