Dla kogo są kije turystyczne?

Kije turystyczne mogą przydać się na pieszą wyprawę w mieście lub na wędrówki poza jego granicami. Popularność nordic walkingu stale wzrasta, a poza tym nowoczesne kije trekkingowe zwiększają komfort poruszania się po trudnym terenie. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku, a kije nordic walking są lubiane nawet przez seniorów. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto posiadać kijki trekkingowe.

1. Kije turystyczne dla wszystkich

2. Kije trekkingowe na każdą wyprawę

3. Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Zabieranie kijów trekkingowych na różne wyprawy niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim kijki trekkingowe stanowią dodatkowy punkt podparcia, co ma wpływ na komfort wędrówki. Kije trekkingowe sprawdzą się na przykład przy stromych zejściach i podejściach. Są doskonałe do chodzenia na piaszczystym lub kamienistym terenie. Rękawiczki plus kije turystyczne to podstawowe wyposażenie osób, które lubią spędzać wolny czas na łonie natury.

Kije turystyczne dla wszystkich

Chodzenie z kijkami przede wszystkim zmniejsza zmęczenie. To może być bardzo ważne dla osób początkujących, które nie mają zbyt dobrej kondycji i niezbyt dobrze reagują nawet na łatwe trasy. Kije trekkingowe pozytywnie wpływają na posturę ciała. Korzystanie z kijków trekkingowych zapobiega tendencjom do garbienia się. Odciążają kręgosłup i stawy w kolanach. Pomagają zachować równowagę na mokrym lub oblodzonym terenie. Powodują, że trasę można pokonać szybciej. Na dodatek mogą się przydać w czasie wystąpienia opadów deszczu (można na nich zawiesić płachtę chroniącą przed wodą). Zwiększają bezpieczeństwo człowieka w czasie marszu, gdyż dzięki nim można sprawdzić, jak głęboki jest śnieg lub strumień. Na dodatek mogą pomagać odstraszyć atakujące zwierzę (oczywiście to zależy od gatunku zwierzęcia i jego wielkości). Kije trekkingowe są więc niezbędne na każdej trasie.

Kije trekkingowe na każdą wyprawę

Kije turystyczne można zabrać do parku, do lasu, na plażę, nad jezioro czy w góry. Wytrzymałość kijków jest bardzo wysoka, dzięki czemu sprawdzą się one w każdych warunkach.  Kijki mogą być używane zarówno przez dzieci, jak i osoby starcze — wiek tutaj nie ma żadnego znaczenia. Liczy się motywacja do aktywności fizycznej. Spacery z kijkami turystycznymi to sport dla wszystkich.  Przed wyjazdem na urlop warto zaopatrzyć się w produkty, których nie trzeba będzie szukać po sklepach na miejscu. W lokalnych sklepikach może nie być zbyt dużego wyboru kijów.

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking to sport, który można uprawiać wszędzie. Jest ciekawym rozwiązaniem dla ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, przez co każdy inny sport może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Chodzenia z kijkami można nauczyć się na przykład na bezpłatnych zajęciach prowadzonych w parkach w ramach promocji zdrowego stylu życia. Technika chodzenia z kijkami jest też możliwa do podpatrzenia w internecie. Ewentualnie można rozpocząć współpracę z trenerem osobistym. Ma to sens, gdy człowiek nie chce sam wędrować z kijami po parku i na dodatek nie ma najlepszej kondycji. Nordic walking korzystnie wpływa na całe ciało. Przyczynia się do wzmocnienia mięśni. Takie spacery poprawiają krążenie. Można się spodziewać poprawy nastroju i przypływu energii. Co ważne, nordic walking jest sportem rekomendowanym do walki z nadwagą i otyłością. Osoby otyłe mogą mieć problem z jakimikolwiek innymi formami aktywności ruchowej. Ten sport można uprawiać indywidualnie, więc każdy może chodzić tak, jak tylko może, bez konieczności gonienia za grupą.